spacer

August 2023


22
Tuesday

25
Friday

September


1
Friday
Women's Volleyball vs Brescia (Showdown in the Woods)
5:00 pm, Saint Mary of the Woods, Ind.
Cross Country at Winrow-Valparaiso Open
5:00 pm, Valparaiso, Ind.
Women's Volleyball vs Midway (Showdown in the Woods)
9:00 pm, Saint Mary of the Woods, Ind.

2
Saturday
Tennis vs Huntington
10:00 am, GC Tennis Complex
Women's Volleyball vs Alice Lloyd (Showdown in the Woods)
1:00 pm, Saint Mary of the Woods, Ind.
Women's Volleyball vs IUPUC (Showdown in the Woods)
3:00 pm, Saint Mary of the Woods, Ind.
Women's Soccer vs Brescia
4:00 pm, GC Soccer Complex

4
Monday
Women's Soccer vs Carolina
11:00 am, GC Soccer Complex

5
Tuesday
Tennis at Grace
2:00 pm, Winona Lake, Ind.

6
Wednesday
Men's Soccer at Concordia (Mich.)
3:00 pm, Ann Arbor, Mich.
Women's Volleyball at Grace
7:00 pm, Winona Lake, Ind.

7
Thursday
Tennis at Spring Arbor
3:30 pm, Spring Arbor, Mich.

8
Friday

9
Saturday
Tennis at Purdue Northwest, Judson
12:30 pm, Hammond, Ind.
Men's Soccer vs Georgetown
1:00 pm, GC Soccer Complex
Women's Soccer vs Madonna
7:00 pm, GC Soccer Complex

13
Wednesday
Tennis at Bethel
3:00 pm, Mishawaka, Ind.
Men's Soccer vs Rochester
7:00 pm, GC Soccer Complex
Women's Volleyball at Saint Francis (Ind.)
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.
Women's Soccer at IU-Northwest
9:00 pm, Gary, Ind.

15
Friday
Women's Volleyball vs Indiana Wesleyan
7:00 pm, Gunden Gymnasium

16
Saturday
Tennis vs Saint Francis
10:00 am, Goshen Middle School, Goshen IN
Women's Volleyball vs Marian
3:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Soccer vs Aquinas
3:00 pm, GC Soccer Complex
Women's Soccer vs Siena Heights
7:00 pm, GC Soccer Complex

19
Tuesday
Tennis at Mount Vernon Nazarene
2:00 pm, Mount Vernon, Ohio

20
Wednesday
Women's Soccer at Lourdes
3:00 pm, Sylvania, Ohio
Women's Volleyball at Spring Arbor
7:00 pm, Spring Arbor, Mich.

21
Thursday
Tennis vs Marian
1:00 pm, GC Tennis Complex

22
Friday
Women's Volleyball at Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, Mount Vernon, Ohio

23
Saturday
Tennis vs Indiana Wesleyan
10:00 am, GC Tennis Complex
Women's Soccer at Huntington
1:30 pm, Huntington, Ind.
Women's Volleyball at Huntington
3:00 pm, Huntington, Ind.
Men's Soccer vs Huntington
7:00 pm, GC Soccer Complex

27
Wednesday
Tennis at ITA Regional Tournament
Marion, Ind.   through September 30, 2023
Women's Soccer vs Marian
6:00 pm, GC Soccer Complex
Men's Soccer at Marian
7:00 pm, Indianapolis, Ind.
Women's Volleyball vs Taylor
7:00 pm, Gunden Gymnasium

29
Friday
Women's Volleyball vs Bethel
7:00 pm, Gunden Gymnasium

30
Saturday
Women's Volleyball vs Grace
2:00 pm, Gunden Gymnasium
Women's Soccer at Spring Arbor
3:00 pm, Spring Arbor, Mich.
Men's Soccer vs Spring Arbor
5:00 pm, GC Soccer Complex

October


3
Tuesday

4
Wednesday
Women's Volleyball vs Saint Francis (Ind.)
7:00 pm, Gunden Gymnasium

5
Thursday

6
Friday
Cross Country at Bethel Invitational
St. Patrick's County Park / South Bend, Ind,

7
Saturday
Men's Soccer vs Indiana Wesleyan
2:00 pm, GC Soccer Complex
Women's Soccer at Indiana Wesleyan
4:00 pm, Marion, Ind.
Women's Volleyball vs IU-South Bend
7:00 pm, Gunden Gymnasium

11
Wednesday
Men's Soccer at Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, Mount Vernon, Ohio
Women's Soccer vs Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, GC Soccer Complex

13
Friday

14
Saturday
Men's Soccer at Saint Francis (Ind.)
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.
Women's Soccer vs Saint Francis (Ind.)
7:00 pm, GC Soccer Complex

18
Wednesday
Women's Volleyball at Marian
7:00 pm, Indianapolis, Ind.

20
Friday

21
Saturday
Cross Country at NAIA Great Lakes Challenge
Riverside Park / Grand Rapids, Mich.
Women's Volleyball vs Huntington
3:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Soccer at Bethel
5:00 pm, Mishawaka, ind.
Women's Soccer vs Bethel
7:00 pm, GC Soccer Complex

25
Wednesday
Women's Volleyball vs Spring Arbor
6:00 pm, Gunden Gymnasium
Women's Soccer at Grace
7:00 pm, Winona Lake, Ind.
Men's Soccer vs Grace
8:00 pm, GC Soccer Complex

27
Friday
Women's Volleyball at Taylor
7:00 pm, Upland, Ind.

28
Saturday
Women's Volleyball at Bethel
3:00 pm, Mishawaka, ind.
Women's Soccer at Taylor
7:00 pm, Upland, Ind.
Men's Soccer vs Taylor
7:00 pm, GC Soccer Complex

November


2
Thursday
Women's Basketball at Western Michigan
7:00 pm, Kalamazoo, Mich.

3
Friday

4
Saturday
Women's Basketball vs Judson
1:00 pm, Gunden Gymnasium

6
Monday
Women's Basketball at Trinity Christian
7:00 pm, Palos Heights, Ill.

7
Tuesday
Men's Basketball at Ball State
7:00 pm, Muncie, Ind.

8
Wednesday
Men's Basketball at Holy Cross College
7:00 pm, Notre Dame, Ind.

10
Friday

11
Saturday
Men's Basketball vs IU-East
3:00 pm, Gunden Gymnasium

14
Tuesday
Women's Basketball vs Holy Cross College
7:00 pm, Gunden Gymnasium

15
Wednesday
Men's Basketball vs IU-South Bend
8:00 pm, Gunden Gymnasium

17
Friday
Cross Country at NAIA National Championships
Fort Vancouver National Historic Championship Course / Vancouver, Wash.

18
Saturday
Women's Basketball vs Bethel
1:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Bethel
3:00 pm, Gunden Gymnasium

21
Tuesday

25
Saturday

December


1
Friday

2
Saturday
Men's Basketball vs Mount Vernon Nazarene
3:00 pm, Gunden Gymnasium

8
Friday
Indoor Track & Field at Warrior Indoor Invitational
Fort Wayne, Ind.   through December 9, 2023

9
Saturday

12
Tuesday
Men's Basketball vs Saint Xavier
3:00 pm, Gunden Gymnasium

15
Friday
Men's Basketball at Webber International
6:00 pm, Babson Park, Fla.

16
Saturday
Women's Basketball at Arizona Christian
3:00 pm, Glendale, Ariz.
Men's Basketball at Warner
4:00 pm, Lake Wales, Fla.

29
Friday
Women's Basketball vs Aquinas
6:00 pm, Gunden Gymnasium

30
Saturday
Men's Basketball at Judson
4:00 pm, Elgin, Ill.

January 2024


3
Wednesday
Women's Basketball at Marian
5:30 pm, Indianapolis, Ind.
Men's Basketball at Marian
7:30 pm, Indianapolis, Ind.

6
Saturday
Women's Basketball vs Grace
1:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Grace
3:00 pm, Gunden Gymnasium

10
Wednesday
Women's Basketball at Spring Arbor
5:00 pm, Spring Arbor, Mich.
Men's Basketball at Spring Arbor
7:00 pm, Spring Arbor, Mich.

13
Saturday
Women's Basketball vs Taylor
3:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Taylor
5:00 pm, Gunden Gymnasium

17
Wednesday
Women's Basketball vs Indiana Wesleyan
6:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Indiana Wesleyan
8:00 pm, Gunden Gymnasium

20
Saturday
Indoor Track & Field at Mastodon Invite
11:00 am, Fort Wayne, Ind.
Women's Basketball at Huntington
1:00 pm, Huntington, Ind.
Men's Basketball at Huntington
3:00 pm, Huntington, Ind.

26
Friday

27
Saturday
Women's Basketball at Bethel
1:00 pm, Mishawaka, Ind.
Men's Basketball at Bethel
3:00 pm, Mishawaka, Ind.
Men's Volleyball vs Lakeland
4:00 pm, Gunden Gymnasium

30
Tuesday

31
Wednesday
Women's Basketball vs Saint Francis
6:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Saint Francis
8:00 pm, Gunden Gymnasium

February


3
Saturday
Baseball at Union
12:00 pm, Barbourville, Ky.
Men's Volleyball at Georgetown College
1:00 pm, Georgetown, Ky.
Women's Basketball at Mount Vernon Nazarene
1:00 pm, Mount Vernon, Ohio
Men's Basketball at Mount Vernon Nazarene
3:00 pm, Mount Vernon, Ohio
Men's Volleyball vs Warner
4:00 pm, Georgetown, Ky.

4
Sunday
Baseball at Union
10:00 am, Barbourville, Ky.

6
Tuesday
Men's Volleyball vs Judson
7:00 pm, Gunden Gymnasium

7
Wednesday
Women's Basketball vs Marian
6:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Marian
8:00 pm, Gunden Gymnasium

9
Friday
Indoor Track & Field at GVSU Big Meet
Allendale, Mich.   through February 10, 2024
Baseball at Brescia
5:00 pm, Owensboro, Ky.

10
Saturday
Women's Basketball at Grace
1:00 pm, Winona Lake, Ind.
Men's Volleyball vs Olivet Nazarene
3:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Grace
3:00 pm, Winona Lake, Ind.

13
Tuesday
Men's Volleyball vs Lourdes
7:00 pm, Gunden Gymnasium

14
Wednesday
Women's Basketball vs Spring Arbor
6:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Spring Arbor
8:00 pm, Gunden Gymnasium

15
Thursday
Baseball vs Trinity Christian
1:00 pm, Westfield, IN | Grand Park

16
Friday
Indoor Track & Field at Crossroads League Championship
Indianapolis, Ind.   through February 17, 2024
Men's Volleyball at Saint Mary-of-the-Woods College
7:00 pm, Saint Mary of the Woods, Ind.

17
Saturday
Men's Volleyball at Saint Mary-of-the-Woods College
12:00 pm, Saint Mary of the Woods, Ind.
Women's Basketball at Taylor
1:00 pm, Upland, Ind.
Men's Volleyball vs Brescia
2:00 pm, Saint Mary of the Woods, Ind.
Men's Basketball at Taylor
3:00 pm, Upland, Ind.

20
Tuesday
Men's Volleyball at Indiana Tech
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.

21
Wednesday
Women's Basketball at Indiana Tech
5:00 pm, Marion, Ind.
Men's Basketball at Indiana Wesleyan
7:00 pm, Marion, Ind.

23
Friday
Baseball at Lindsey Wilson
2:00 pm, Columbia, Ky.
Men's Volleyball vs Siena Heights
7:00 pm, Gunden Gymnasium

24
Saturday
Baseball at Lindsey Wilson
12:00 pm, Columbia, Ky.
Women's Basketball vs Huntington
1:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs Huntington
3:00 pm, Gunden Gymnasium
Men's Volleyball vs Lawrence Tech
7:00 pm, Gunden Gymnasium

26
Monday
Softball vs British Columbia
12:15 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)
Softball vs Michigan-Dearborn
7:00 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)

27
Tuesday
Softball vs Webber International
4:45 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)
Softball vs Oakland City
7:00 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)
Men's Volleyball at Wabash
7:00 pm, Crawfordsville, Ind.

28
Wednesday
Softball vs Keiser
12:15 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)
Softball vs Florida Memorial
2:30 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)

29
Thursday
Indoor Track & Field at NAIA National Championship
Brookings, S.D.   through March 2, 2024
Softball vs Florida National
12:15 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)
Softball vs Michigan-Dearborn
2:30 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)

March


1
Friday
Softball vs Florida National
12:15 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)
Baseball at Marian
1:00 pm, Indianapolis, Ind.
Softball vs St. Thomas
4:45 pm, Melbourne, Fla. (USSSA Space Coast Complex)

2
Saturday

3
Sunday
Baseball vs Marian
12:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field

4
Monday

5
Tuesday

6
Wednesday
Men's Volleyball vs Trinity Christian
7:00 pm, Gunden Gymnasium

7
Thursday
Baseball vs Bethel
12:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field

8
Friday
Men's Volleyball vs Aquinas
7:00 pm, Gunden Gymnasium

9
Saturday
Baseball vs Bethel
12:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field

12
Tuesday
Softball vs Bethel
3:00 pm, Goshen College Softball Complex

13
Wednesday
Men's Volleyball vs Cornerstone
7:00 pm, Gunden Gymnasium

15
Friday
Baseball at Indiana Wesleyan
3:00 pm, Marion, Ind.
Softball vs Huntington
3:00 pm, Goshen College Softball Complex
Men's Volleyball at Lourdes
7:00 pm, Sylvania, Ohio

16
Saturday
Baseball at Indiana Wesleyan
1:00 pm, Marion, Ind.
Softball at Saint Francis
1:00 pm, Goshen College Softball Complex

19
Tuesday
Softball vs Marian
3:00 pm, Goshen College Softball Complex

21
Thursday
Baseball vs Spring Arbor
1:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field

22
Friday
Men's Volleyball at Cornerstone
7:00 pm, Grand Rapids, Mich.

23
Saturday
Baseball vs Spring Arbor
12:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field
Softball at Mount Vernon Nazarene
1:00 pm, Mount Vernon, Ohio
Men's Volleyball at Aquinas
3:00 pm, Grand Rapids, Mich.

26
Tuesday
Softball vs Indiana Wesleyan
3:00 pm, Goshen College Softball Complex

28
Thursday
Baseball at Grace
1:00 pm, Winona Lake, Ind.
Men's Volleyball vs Bethel
7:00 pm, Gunden Gymnasium

29
Friday
Softball at Grace
3:00 pm, Winona Lake, Ind.

30
Saturday
Softball vs Taylor
1:00 pm, Goshen College Softball Complex
Baseball at Grace
1:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field

April


2
Tuesday
Softball vs Spring Arbor
3:00 pm, Goshen College Softball Complex
Men's Volleyball at Bethel
7:00 pm, Mishawaka, Ind.

5
Friday
Baseball vs Huntington
1:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field
Softball at Huntington
3:00 pm, Huntington, Ind.
Men's Volleyball vs Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, Gunden Gymnasium

6
Saturday
Baseball vs Huntington
12:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field
Softball vs Saint Francis
1:00 pm, Goshen College Softball Complex
Men's Volleyball vs Mount Vernon Nazarene
6:00 pm, Gunden Gymnasium

9
Tuesday
Softball at Bethel
3:00 pm, Mishawaka, Ind.
Men's Volleyball vs Indiana Tech
7:00 pm, Gunden Gymnasium

12
Friday
Baseball at Saint Francis
1:00 pm, Fort Wayne, Ind.
Men's Volleyball at Siena Heights
7:00 pm, Adrian, Mich.

13
Saturday
Baseball at Saint Francis
12:00 pm, Fort Wayne, Ind.
Softball at Marian
1:00 pm, Indianapolis, Ind.
Men's Volleyball at Lawrence Tech
3:00 pm, Southfield, Mich.

16
Tuesday
Baseball at Western Michigan
3:05 pm, Kalamazoo, Mich.
Softball at Indiana Wesleyan
4:00 pm, Marion, Ind.

19
Friday
Baseball vs Mount Vernon Nazarene
2:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field
Softball vs Mount Vernon Nazarene
3:00 pm, Goshen College Softball Complex

20
Saturday
Baseball vs Mount Vernon Nazarene
12:00 pm, Sarge Yoder Baseball Field
Softball vs Grace
1:00 pm, Goshen College Softball Complex

23
Tuesday
Softball at Taylor
4:00 pm, Upland, Ind.

25
Thursday
Baseball at Taylor
3:00 pm, Upland, Ind.

26
Friday
Baseball at Taylor
3:00 pm, Upland, Ind.

27
Saturday
Softball at Spring Arbor
1:00 pm, Spring Arbor, Mich.