spacer

August 2022


2
Tuesday

3
Wednesday
Orientation Help Sessions
4:00 pm, Union Building, UN111, UN004W, UN004E

4
Thursday
Summer Student Appreciation Luncheon
11:00 am, Church - Fellowship Hall

5
Friday
Athletics Check-In
11:00 am, Hunsberger Commons

6
Saturday
GC Men's Basketball Prospect Camp
11:30 am, RFC Gymnasium

9
Tuesday
Student Teaching Orientation
4:00 pm, CMC, Koinonia

10
Wednesday
Maple Leafs Athletic Club Golf Outing
11:00 am, Maplecrest Golf Course

11
Thursday
New Employee Orientation
8:45 am, Newcomer Center, Room 17

12
Friday
Athletics Check-In
11:00 am, Hunsberger Commons
New Faculty Orientation
1:00 pm, CMC, Koinonia

13
Saturday
Women's Volleyball vs. Northwestern Ohio
1:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Women's Volleyball vs. IU-Northwest
2:10 pm, Ruth Gunden Gymnasium

14
Sunday
GC Women's Basketball Showcase Camp
11:30 am, RFC Gymnasium

15
Monday
Women's Soccer at Purdue Fort Wayne
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.

16
Tuesday
All-Employee Retreat
10:30 am, Shanklin Park
Men's Soccer at Purdue Fort Wayne
1:00 pm, Fort Wayne, Ind.

18
Thursday
Dean's Workshop
12:00 pm, Church - Fellowship Hall

20
Saturday
Women's Volleyball at Cardinal Stritch
2:00 pm, Milwaukee, Wisc.
Women's Soccer vs. Brescia
3:00 pm, GC Soccer Complex
Men's Soccer vs. Ancilla
7:00 pm, GC Soccer Complex

21
Sunday

23
Tuesday
Slide N' Slide Kickball
7:00 pm, KMY Courtyard
Women's Soccer at St. Francis (Ill.)
8:00 pm, Joliet, Ill.

24
Wednesday
Men's Soccer vs. Lourdes
7:00 pm, GC Soccer Complex

25
Thursday
Movie on the Lawn
7:30 pm, KMY Lawn

26
Friday
Student Involvement Showcase
11:00 am, Union Building, Hunsberger Commons
Calumet College of St. Joseph vs. Rochester
2:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Women's Volleyball vs. Rochester
4:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Orientation for Adult Students
4:30 pm, Newcomer Center, Room 19

27
Saturday
Women's Volleyball vs. Rochester
11:00 am, Ruth Gunden Gymnasium
Calumet College of St. Joseph vs. Rochester
1:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Soccer vs. UM-Dearborn
3:00 pm, GC Soccer Complex
Soccer Games Tailgate
4:00 pm, RFC Sports Complex
Women's Soccer vs. Trine
5:00 pm, GC Soccer Complex

28
Sunday
Returning Student Move-in
12:00 pm, Residence Halls
Noche de Paletas (Ice Cream Social)
6:00 pm, Schrock Plaza

29
Monday
Traditional Calendar: Final fall check-in
Church-Chapel Fellowship Hall

30
Tuesday
Women's Soccer at Holy Cross College
3:00 pm, Notre Dame, Ind.
Theater Fling
7:00 pm, Umble Center

31
Wednesday
On-Campus Job Fair
11:30 am, Union, Hunsberger Commons
Men's Soccer at Holy Cross College
3:00 pm, Notre Dame, Ind.

September


2
Friday

3
Saturday
Pizza and Power Tools
10:30 am, Umble Center
Tennis at Mount Vernon Nazarene
4:00 pm, Mount Vernon, Ohio
Men's Soccer vs. St. Francis (Ill.)
5:00 pm, GC Soccer Complex
Bubble Soccer
7:00 pm, KMY Lawn
Women's Soccer vs. Point Park
7:00 pm, GC Soccer Complex

5
Monday
Tennis at Indiana Tech
12:00 pm, Fort Wayne, Ind.
Women's Soccer vs. West Virginia Tech
3:00 pm, GC Soccer Complex

6
Tuesday

7
Wednesday
Tennis vs. Spring Arbor
9:30 am, GC Tennis Complex
Tennis vs. Indiana Wesleyan
4:30 pm, GC Tennis Complex
Women's Volleyball at Grace
7:00 pm, Winona Lake, Ind.
Men's Soccer at Indiana Tech
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.

9
Friday
Student Clubs and Organization Fair
10:00 am, Union, Hunsberger Commons

10
Saturday
Tennis at Saint Francis
9:00 am, Fort Wayne, Ind.
Tennis vs. Bethel (at Saint Francis)
1:00 pm, Fort Wayne, Ind.
Women's Soccer at Madonna
3:00 pm, Livonia, Mich.
Men's Soccer vs. Madonna
3:00 pm, GC Soccer Complex
Mid-Autumn Festival
8:30 pm, KMY Lawn

11
Sunday
Justin Kronewetter Closing Reception
2:00 pm, Music Center, Hershberger Art Gallery
The LEAFYs
6:00 pm, Umble Center

13
Tuesday
Tennis at Marian
9:00 am, Indianapolis, Ind.
Tennis vs. Grace (at Marian)
1:00 pm, Indianapolis, Ind.
Umble Master Class
7:30 pm, Umble Center

14
Wednesday
LSU Post-Convo Ice Cream Giveaway
10:30 am, Schrock Plaza
Men's Soccer at Georgetown College
7:00 pm, Georgetown, Kentucky
ASL Club
7:00 pm, Newcomer Center, Room 17
Women's Volleyball vs. Saint Francis
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

16
Friday
Voter Registration
10:00 am, Union, Hunsberger Commons
Tennis vs. Judson
2:00 pm, GC Tennis Complex
Back to School Cookout
5:00 pm, Schrock Plaza
Grocery Bingo
7:00 pm, Newcomer Center, Room 17
Performing Arts Series Concert: Cantus
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

17
Saturday
Women's Volleyball at Marian
1:00 pm, Indianapolis, Ind.
Women's Soccer vs. Lourdes
5:00 pm, GC Soccer Complex
Men's Soccer vs. Brescia
7:00 pm, GC Soccer Complex
Sherer Trio and Judges Recital
7:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

18
Sunday
Sherer Violin and Piano Winners Concert
6:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

19
Monday
All-Employee Forum
10:00 am, Umble Center

20
Tuesday
Alumni Meetup with Jeremy Pope
5:00 pm, Union Building, Leadership Hub
Women's Soccer at Indiana Tech
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.

21
Wednesday
Parables Preview
7:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall
Women's Volleyball vs. Spring Arbor
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

23
Friday
Women's Tennis at IU-Kokomo
4:00 pm, Kokomo, Ind.
Women's Volleyball vs. Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

24
Saturday
Women's Volleyball vs. Huntington
3:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Women's Soccer vs. Indiana Wesleyan
6:00 pm, GC Soccer Complex
Men's Soccer at Indiana Wesleyan
7:00 pm, Marion, Ind.
Kick Off
8:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

25
Sunday
MCC Relief Sale Concert
7:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

26
Monday
Nursing Student Employment Fair
10:00 am, Church Chapel - South Fellowship Hall
Red Cross Blood Drive
10:30 am, Church Chapel - North Fellowship Hall

27
Tuesday
Bonus Convo: Relationship Check-In
7:00 pm, Church Fellowship Hall

28
Wednesday
ITA Midwest Regional Tournament
Marion, Ind.   through October 1, 2022
Community Engagement Day
8:00 am, Off Campus
Men's Soccer vs. Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, GC Soccer Complex
Women's Soccer at Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, Mount Vernon, Ohio
Women's Volleyball at Taylor
7:00 pm, Upland, Ind.

29
Thursday
Mennonite Writing Conference
College Mennonite Church, Church Chapel
Get to Know w/Commuter
4:00 pm, Union Building, Leadership Hub
Plenary Session
7:00 pm, Church/Chapel-Sanctuary

30
Friday
Mennonite Writing Conference
College Mennonite Church, Church Chapel
Admissions Sciences Open House
8:30 am, Welcome Center
Plenary Session
10:00 am, Church/Chapel-Sanctuary
Cornival
6:00 pm, KMY Lawn
Women's Volleyball vs. Bethel
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

October


1
Saturday
Mennonite Writing Conference
College Mennonite Church, Church Chapel
Mennonite/s Writing Conference Plenary Session - Author Rachel Yoder
1:00 pm, Church/Chapel-Sanctuary & live-streamed
ASL Workshop on Depicting Verbs
1:30 pm, Newcomer Center, Room 19
Women's Volleyball vs. Grace
3:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Holi
6:00 pm, KMY Lawn
Women's Soccer at Saint Francis
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.
Men's Soccer vs. Saint Francis
7:00 pm, GC Soccer Complex

2
Sunday
Mennonite Writing Conference
College Mennonite Church, Church Chapel
Sermon by Sheri Hostetler
9:30 am, Church/Chapel-Sanctuary
Plenary Performance
11:00 am, Newcomer Center, Room 19
Intramural Sand Volleyball Championship Tournament
5:00 pm, Sand Volleyball Courts

3
Monday
Classroom Management Workshop
2:00 pm, Church - Gathering Hall

4
Tuesday
Flu Shot Clinic
4:30 pm, Church Chapel, Koinonia Room

5
Wednesday
Women's Volleyball at Saint Francis
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.

6
Thursday
Flu Shot Clinic
4:30 pm, Church Chapel, Koinonia Room

7
Friday
Homecoming Weekend
Goshen College Campus   through October 9, 2022
Admissions Homecoming Open House
Union Building, Welcome Center
Alumni Awards Convo
10:00 am, College Mennonite Church, Church Chapel
Gamelan Demonstration
3:30 pm, Union Building Gamelan Room
Global Engagement Update
3:30 pm, Newcomer, NC 19
Maple Scholars Update
3:30 pm, Science Building, SC 107
Lavender Jazz Big Band Concert
6:00 pm, Off Campus, The Goshen Theater
Lavender Jazz Big Band Concert
7:15 pm, Off Campus, The Goshen Theater
Peace Play The Fledgling
8:00 pm, Umble Center

8
Saturday
Class Reunions
9:30 am, Across Campus
Writers Workshop
10:00 am, Umble Center, Yost Room
Champions of Character Reception
12:00 pm, Church Fellowship Hall
Lunch: Food Trucks
12:00 pm, Union North Parking Lot - outside the Leadership Hub
State of the College Chat with President Stoltzfus
1:00 pm, Church Gathering Rooms - CC 141-143
Men's Soccer vs. Bethel
2:00 pm, GC Soccer Complex
Women's Soccer at Bethel
3:00 pm, Mishawaka, Ind.
Exhibit Gallery Talk: Voices Together Hymnal
3:15 pm, Good Library Gallery
Peace Play
4:00 pm, Umble Center
Demonstration of the Nyai Oyer Gamelan
4:00 pm, East End of Union Building
Homecoming Music Gala 2022
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

9
Sunday
Worship at College Mennonite Church
9:00 am, Church-Church Sanctuary
Peace Play
2:00 pm, Umble Center

10
Monday

12
Wednesday
Women's Volleyball vs. Indiana Wesleyan
6:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Soccer at Grace
7:00 pm, Winona Lake, Ind.
Women's Soccer vs. Grace
8:00 pm, GC Soccer Complex

13
Thursday

14
Friday
Traditional Calendar: Mid-term break
  through October 18, 2022
Camerata Singers Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

15
Saturday
Men's Soccer at Taylor
7:00 pm, Upland, Ind.
Women's Soccer vs. Taylor
7:00 pm, GC Soccer Complex
An Evening with the Steel Wheels
7:30 pm, Off Campus, The Goshen Theater

16
Sunday
MCCO Concert
4:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

17
Monday

18
Tuesday
ENL Program Evaluations
Church Chapel - Koinonia & Fellowship Hall   through October 20, 2022
Student Reception for Voices Together Exhibit
7:00 pm, Good Library Gallery

19
Wednesday
Chapel: Considering Christian Nationalism
10:00 am, Church Sanctuary
Almas y Voces Club - Registration
10:30 am, Church - Fellowship Hall
Women's Volleyball vs. Marian
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Performing Arts Series Concert: The Scottish Chamber Orchestra
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

20
Thursday
ESports Game Practice and Competitions
6:00 pm, Science Building, SC001

21
Friday
Women's Volleyball at Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, Mount Vernon, Ohio

22
Saturday
Women's Soccer at Marian
1:00 pm, Indianapolis, Ind.
Women's Volleyball at Huntington
3:00 pm, Huntington, Ind.
Men's Soccer vs. Marian - Senior Night
7:00 pm, GC Soccer Complex
Upperclassmen Campout
9:30 pm, KMY Lawn

23
Sunday
Women's Basketball vs. Aquinas (Mich.)
12:00 pm, Allendale, Mich.
Eric Yake Kenagy Visiting Artist 2022-2023: John Hendrix
3:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall
Women's Basketball vs Rochester
4:00 pm, Allendale, Mich.

24
Monday
Traditional calendar: Academic advising period
  through November 11, 2022
Nursing Student Employment Fair
10:00 am, Church - Fellowship Hall
All-Employee Forum
10:00 am, Umble Center

25
Tuesday
Bonus Convo: An Evening of SST
7:00 pm, Church Chapel - South Fellowship Hall

26
Wednesday
Women's Volleyball at Spring Arbor
7:00 pm, Spring Arbor, Mich.
Men's Soccer at Spring Arbor
7:00 pm, Spring Arbor, Mich.
Women's Soccer vs. Spring Arbor
7:00 pm, GC Soccer Complex

27
Thursday
Fly & Drive Visit Weekend
Union Building   through October 30, 2022
Conversation for English and Spanish Language Learners
7:00 pm, Church - Fellowship Hall

28
Friday
Women's Basketball vs. William Jessup
4:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Halloween/Dia de Los Muertos
4:00 pm, Union Building, Leadership Hub
Women's Volleyball vs. Taylor
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Howell-een
7:00 pm, Howell House

29
Saturday
Saint Francis vs. William Jessup Women's Basketball
10:00 am, Ruth Gunden Gymnasium
Women's Basketball vs. Trinity International
12:10 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Soccer at Huntington
3:00 pm, Huntington, Ind.
Women's Volleyball at Bethel
3:00 pm, Mishawaka, Ind.
Men's Basketball vs. Northwestern Ohio
5:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Haunted Ball
8:00 pm, Music Center Lobby

November


2
Wednesday
Men's Basketball at IU-South Bend
6:00 pm, South Bend, Ind.
Women's Basketball vs. IU-Kokomo
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

3
Thursday
Mental Health Workshop by The Source
5:30 pm, Union Building, Welcome Center
Shalom Project Recruiting
6:30 pm, Kulp Basement

4
Friday
Camp Day
8:00 am, Connector 1st Floor Lounge
Shalom Project Recruiting
8:00 am, Westlawn Lobby
Men's Basketball at Holy Cross College
6:00 pm, Notre Dame, Ind.
GC Symphony Orchestra Fall Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall
BSU Open Mic
8:00 pm, Connector 1st Floor Lounge

5
Saturday
CSA Student Recitals
11:00 am, Music Center, Rieth Recital Hall
Women's Basketball at Holy Cross College
1:00 pm, Notre Dame, Ind.
Latino Parent Reception
5:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall
Performing Arts Series Concert: Aida Cuevas
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

6
Sunday
College Goal Sunday
2:00 pm, Union Building

7
Monday
ENL Evaluations
4:00 pm, Church Chapel, Koinonia Room
Women's Basketball at Purdue Fort Wayne
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.

8
Tuesday
SSTL Workshop
4:00 pm, Church - Gathering Hall
Latino Advisory Council Meeting
5:00 pm, Church Chapel - CC108
Men's Basketball at IU-East
7:00 pm, Richmond, Ind.
Safe Zone Training
7:00 pm, Church - Fellowship Hall
Treble Fest Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

9
Wednesday
Convo & Coffee
10:30 am, Church - Fellowship Hall
ECoSistema Community Concert Featuring WindSync
7:30 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

10
Thursday
Men's Basketball at Western Michigan
7:00 pm, Kalamazoo, Mich.

11
Friday
Explore Goshen Day
8:00 am, Union Building, UN111
Fall Mainstage: Everybody
7:30 pm, Umble Center

12
Saturday
Men's Basketball at Miami (OH)
1:00 pm, Oxford, Ohio
ECOPAX Cookout
5:00 pm, KMY Lawn
Women's Basketball at Judson
6:00 pm, Elgin, Ill.
Fall Mainstage: Everybody
7:30 pm, Umble Center

13
Sunday
Fall Mainstage: Everybody
2:30 pm, Umble Center
Community School of the Arts Showcase
4:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

14
Monday
Cake Day!
10:00 am, Good Library: Reference Room
ENL Evaluations
4:00 pm, Church Chapel, Koinonia Room

15
Tuesday
Retired Employees Luncheon
1:30 pm, Church - Koinonia Room
Men's Basketball vs. Roosevelt
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Youth Honors Orchestra Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

16
Wednesday
Chess Tournament
7:00 pm, Newcomer, NC 17
Lavender Jazz
7:30 pm, Umble Center

18
Friday
Thanksgiving Potluck & Secret Santa
4:00 pm, Union Building, Commuter Lounge

19
Saturday
Music Together Celebrations
10:30 am, Music Center, Rieth Recital Hall
Women's Basketball at Huntington
1:00 pm, Huntington, Ind.
Men's Basketball at Huntington
3:00 pm, Huntington, Ind.
Fall Mainstage
7:30 pm, Umble Center
Battle of the Bands
9:00 pm, Newcomer Center, Room 19

20
Sunday
World Cup Screening (Game 1)
12:00 pm, Connector 1st Floor Lounge
Art Exhibit Reception
2:00 pm, Music Center, Hershberger Art Gallery
Fall Mainstage: Everybody
2:30 pm, Umble Center
Faith Over Fear
4:00 pm, RFC Gymnasium

21
Monday
All-Employee Forum
10:00 am, Umble Center

22
Tuesday
Men's Basketball at Grace
7:00 pm, Winona Lake, Ind.
Women's Basketball vs. Grace
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

23
Wednesday

29
Tuesday
Entrepreneurship Showcase
11:00 am, Union, Hunsberger Commons
USA World Cup Watch Party
2:00 pm, Leadership Hub, Union Building

30
Wednesday
Biology Senior Seminar Presentations
11:00 am, Church Chapel, Koinonia Room
Men's Basketball vs. Saint Francis
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Women's Basketball at Saint Francis
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.

December


1
Thursday
Entrepreneurship Showcase
11:00 am, Union, Hunsberger Commons
Creative Writing Club
4:00 pm, Wyse Hall, Room 108A
Finance workshop with Lacasa
5:30 pm, Union Building, Welcome Center

2
Friday
Student Art Sale
3:00 pm, Union Building
Festival of Carols
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

3
Saturday
Student Art Sale
10:00 am, Union Building
Women's Basketball at Spring Arbor
1:00 pm, Spring Arbor, Mich.
Men's Basketball at Spring Arbor
3:00 pm, Spring Arbor, Mich.
Festival of Carols
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

4
Sunday
Festival of Carols
4:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

5
Monday
Holiday Student Celebration
10:00 am, Union, Hunsberger Commons
Res Life Study Break Fest
10:00 pm, Connector 1st Floor Lounge

6
Tuesday
Camp Friedenwald Recruiting
11:00 am, Westlawn lobby
Reading Day hosted by CSA & ISC
12:00 pm, Union Building, Leadership Hub
Performing Arts Series Concert: The Swingles
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

7
Wednesday
Traditional calendar: Final Exams
  through December 9, 2022
Las Nuevas Tamaleras
7:00 pm, Umble Center

9
Friday
Bethany Christian Christmas Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

10
Saturday
Residence Halls Close for Christmas Break
10:00 am, Residence Halls
CSA Student Recitals
11:00 am, Music Center, Rieth Recital Hall
Women's Basketball vs. Mount Vernon Nazarene
1:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs. Judson
3:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

11
Sunday
CSA Student Recitals
3:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

12
Monday
Suzuki-Allegro Play-In
6:30 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

13
Tuesday
Men's Basketball vs. Oakland City
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

14
Wednesday

15
Thursday
ENL and Sl Programs Graduation
6:00 pm, Church - Fellowship Hall

16
Friday
Employee Recognition & Reception 2022
11:00 am, Church Chapel, Sanctuary
Women's Basketball at IU-Southeast
6:00 pm, New Albany, Ind.

18
Sunday
Women's Basketball at Midway
2:00 pm, Midway, Ky.
MCCO Concert
4:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

20
Tuesday
Men's Basketball at Madonna
7:00 pm, Livonia, Mich.

29
Thursday
Women's Basketball vs. Trinity Christian
2:00 pm, University Park, Ill.

30
Friday
Women's Basketball at Governors State
4:00 pm, University Park, Ill.

31
Saturday
Men's Basketball at Saint Xavier
4:00 pm, Chicago, Ill.

January 2023


4
Wednesday
Women's Basketball vs. Taylor
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Basketball at Taylor
7:00 pm, Upland, Ind.

7
Saturday
Women's Basketball at Marian
1:00 pm, Indianapolis, Ind.
Men's Basketball at Marian
3:00 pm, Indianapolis, Ind.

8
Sunday
Residence Halls Reopen for Spring Semester
12:00 pm, Residence Halls

9
Monday

10
Tuesday

11
Wednesday
Men's Basketball vs. Indiana Wesleyan
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

14
Saturday
Women's Basketball at Bethel
1:00 pm, Mishawaka, Ind.
Men's Basketball vs. Bethel
3:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
H. Roz Woll, Vocalist; Roy Jennings, Pianist - Rescheduled
7:30 pm, Music Center, Rieth Recital Hall
Winter Carnival
8:00 pm, RFC Gymnasium

16
Monday
Martin Luther King Jr. Day Open House
Union Building, Welcome Center
King Celebration Convocation
10:00 am, Church-Chapel
King Celebration Breakout Sessions A
1:00 pm, Church Chapel, Fellowship Hall
King Celebration Breakout Sessions A
2:30 pm, Church Chapel, Fellowship Hall

17
Tuesday
Red Cross Blood Drive
10:30 am, Church - Fellowship Hall

18
Wednesday
Women's Basketball vs. Indiana Wesleyan
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Basketball at Indiana Wesleyan
7:00 pm, Marion, Ind.

21
Saturday
Michiana Regional Seed Swap
10:00 am, Church - Fellowship Hall , CC110, & CC112
CSA Student Recitals
11:00 am, Music Center, Rieth Recital Hall
Women's Basketball vs. Bethel
1:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Basketball at Bethel
3:00 pm, Mishawaka, Ind.
Performing Arts Series: An Evening with Ira Glass
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

22
Sunday
Art Exhibit Reception
2:00 pm, Music Center, Hershberger Art Gallery

25
Wednesday
Men's Basketball vs. Taylor
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Women's Basketball at Taylor
7:00 pm, Upland, Ind.

27
Friday
Graduation Commencement Kick-off
10:00 am, Virtual Event

28
Saturday
Celebrate Scholars
Union Building, Welcome Center
Women's Basketball vs. Marian
1:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs. Marian
3:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

February


1
Wednesday
Parables & Pizza
6:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall
Women's Basketball vs. Saint Francis
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Basketball at Saint Francis
7:00 pm, Fort Wayne, Ind.

4
Saturday
Science Olympiad Regional Tournament
7:00 am, Multiple Campus Locations
Women's Basketball at Mount Vernon Nazarene
1:00 pm, Mount Vernon, Ohio
Men's Basketball at Mount Vernon Nazarene
3:00 pm, Mount Vernon, Ohio
Performing Arts Series Concert: Chris Thile
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

6
Monday

7
Tuesday
New Employee Orientation
8:00 am, Church Chapel, Koinonia Room

8
Wednesday
Women's Basketball at Grace
6:00 pm, Winona Lake, Ind.
Men's Basketball vs. Grace
8:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

9
Thursday
S. A. Yoder Lecture - Urayoan Noel
7:00 pm, Umble Center

11
Saturday
Women's Basketball vs. Spring Arbor
1:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Men's Basketball vs. Spring Arbor
3:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Winter Choral Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

12
Sunday
Faculty Recital: The Sherer Trio
4:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

14
Tuesday
Men's Basketball vs. Mount Vernon Nazarene
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

15
Wednesday
Women's Basketball vs. Huntington
7:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium

18
Saturday
Men's Basketball vs. Huntington
3:00 pm, Ruth Gunden Gymnasium
Concerto Aria
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

19
Sunday
MCCO Concert
4:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

20
Monday
President's Day Open House
Union Building, Welcome Center

21
Tuesday

24
Friday

25
Saturday
Circle the State with Song
2:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

27
Monday
Traditional calendar: Mid-term Break
  through March 3, 2023

28
Tuesday

March


2
Thursday
Track and Field at NAIA National Championships
Brookings, S.D.   through March 4, 2023

4
Saturday
GC Chamber Choir Home Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

5
Sunday
Performing Arts Series Concert: Kingdom Choir
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

6
Monday

11
Saturday
Music Together Celebrations
10:30 am, Music Center, Rieth Recital Hall

12
Sunday
Senior Recital
4:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

13
Monday

14
Tuesday
Beechy Lecture
7:00 pm, Church Chapel - Sanctuary

16
Thursday
Red Cross Blood Drive
10:30 am, Church - Fellowship Hall

17
Friday

18
Saturday
Admitted Student Day
Union Building, Welcome Center
CSA Student Recitals
11:00 am, Music Center, Rieth Recital Hall
International Student Club Coffeehouse Dinner
5:00 pm, Church - Fellowship Hall
International Student Club Coffeehouse
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

19
Sunday
Senior Art Exhibit Opening Reception
2:00 pm, Music Center, Hershberger Art Gallery
The Silver Duo Recital
4:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

24
Friday
Explore Goshen
Union Building, Welcome Center
Spring Mainstage
7:30 pm, Umble Center

25
Saturday
Hoosier Auditions
9:00 am, Music Center, MC 153
Spring Mainstage
2:30 pm, Umble Center
Performing Arts Series Concert: Natalie MacMaster & Donnell Leahy
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

26
Sunday
Spring Mainstage
2:30 pm, Umble Center

31
Friday
Spring Mainstage
7:30 pm, Umble Center

April


2
Sunday
Spring Mainstage
2:30 pm, Umble Center

3
Monday

5
Wednesday
Lavender Jazz
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

7
Friday

11
Tuesday
Low Voice Festival
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

12
Wednesday

15
Saturday
Earthtones
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

16
Sunday
Senior Recital
4:00 pm, Music Center, Rieth Recital Hall
Senior Recital
7:30 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

21
Friday
Graduation Fair 2023
11:00 am, Union, Hunsberger Commons
Graduation Fair
11:00 am,

22
Saturday
GC Symphony Orchestra Spring Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

23
Sunday
MCCO Concert
4:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

24
Monday

25
Tuesday
Senior Recital
7:30 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

26
Wednesday
Senior Recital
7:30 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

27
Thursday

28
Friday

29
Saturday
Nursing Pinning Ceremony
2:00 pm, Church-Church Sanctuary
Art Graduation Reception
2:00 pm, Music Center, Hershberger Art Gallery
Baccalaureate Celebration
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

30
Sunday
Baccalaureate Service
11:00 am, Church-Chapel
Commencement Ceremony
3:00 pm, Gingerich Recreation - Fitness Center

May


1
Monday

2
Tuesday

3
Wednesday

4
Thursday

5
Friday
CSA Student Recitals
5:30 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

6
Saturday
CSA Student Recitals
11:00 am, Music Center, Rieth Recital Hall

7
Sunday
Juried Student Show Opening Reception and Awards Presentation
2:00 pm, Music Center, Hershberger Art Gallery
Community School of the Arts Showcase
4:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

8
Monday

9
Tuesday
YHO/ECoSistema Spring Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

10
Wednesday

12
Friday
Performing Arts Series Concert: Eddie Palmieri Latin Jazz Band
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

15
Monday
Suzuki-Allegro Play-In
6:30 pm, Music Center, Rieth Recital Hall

16
Tuesday
Youth Honors Orchestra Concert
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

17
Wednesday

19
Friday
Performing Arts Series Concert: Girl Named Tom
7:30 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

20
Saturday
Music Together Celebrations
10:30 am, Music Center, Rieth Recital Hall

21
Sunday
South Bend Youth Orchestra Concert
4:00 pm, Music Center, Sauder Concert Hall

24
Wednesday

25
Thursday
Residence Halls Close for Summer Break
10:00 am, Residence Halls

26
Friday

29
Monday

30
Tuesday

June


5
Monday
Rompiendo Barreras Para un Mejor futuro
AD Building, AD28, AD30, AD31, AD35, AD36   through June 29, 2023

12
Monday
Storytelling Film Camp
Newcomer Center, Room 12 & Communication Wing   through June 16, 2023
Camp COE
RFC - Turf Room & RF 104   through June 16, 2023

16
Friday

19
Monday

20
Tuesday

26
Monday
Outdoor Fun and Games Camp
RFC - Turf Room & RF 104   through June 30, 2023

July


4
Tuesday

10
Monday
ASL Camp
Newcomer, Room 17   through July 14, 2023
Arts and Vision Camp
Union Building, UN201   through July 14, 2023

17
Monday
Faith in Action Camp
Church Chapel - CC112   through July 21, 2023
ETHOS Summer Camp
Science Building, SC101 & SC107   through July 21, 2023

August


1
Tuesday

4
Friday

8
Tuesday

9
Wednesday
MLAC Golf Outing
11:00 am, Maplecrest Country Club

28
Monday